Som bez energie. Čo robím zle?

Robiť viac vecí naraz. To my ženy dôverne poznáme. Robíme to deň čo deň. S vyplazeným jazykom si večer sadneme na chvíľu do kresla a padneme od únavy po každodennom kolotoči.

Vráťte sa naspäť napríklad do dnešného dňa. Čo všetko ste mali stihnúť? Zaviesť deti do školy, nakúpiť, upratať, uvariť, ožehliť, ešte by ste si chceli aj niečo pripraviť do práce. Na večerný úsmev pre manžela alebo priateľa vám už nezostane sila. Vaša nálada sa začína meniť na zúrivú a nevrlú hysterku, ktorú podráždi každá maličkosť.

Predstavte si, že každá povinnosť znázorňuje jeden pohár. Za deň je ich aj desať. Celý deň ste napĺňali ich dno energiou, čo by nebola chyba, keby ste poháre plnili postupne. Nie všetky naraz.

Zadívajte sa na pár minút na tento obrázok. A vnímajte, ktorým činnostiam, ľuďom venujete svoju vzácnu energiu – silu. A kde sa nachádzate pri ich vykonávaní. 

Ak si zoberieme napríklad žehlenie. Kde ste boli počas tejto práce? Bolo to už pri nakladaní mäsa na večeru alebo už v povinnostiach zajtrajška?

Čo keby som vám prezradila, ako sa dá z každej činnosti, aj keď rutinnej, nabrať životná energia?

Áno, je to možné. 

  1. Sústredenie sa na jednu činnosť vás dostane do prítomnosti t.z., že vás nevlastné sestry prítomnosti – budúcnosť a minulosť, v myšlienkách neoslabia. Vaša myseľ sa plne koncentruje na jednu jedinú činnosť.
  2. Byť tu a teraz pri “jednom pohári” vám vyčaruje úsmev na tvári. Pri varení bez rádia, televízie alebo odpisovania na správy začnete vnímať vôňu surovín, a byliniek. Miešanie, mixovanie alebo krájanie vás dostanú do prítomnosti. A to vám nabije vybité baterky.
  3. Buďte ako deti – spontánne, úprimné a šťastné, ktoré žijú neustále v prítomnosti, preto majú toľko energie.

Čo z toho celého vyplýva?

Vedome sa sústrediť na jeden pohár – jednu činnosť, byť pri tom plnou pozornosťou bez rušivých vĺn energetického smogu. Skúste to. A zostane vám čas na relaxačný kúpeľ alebo romantiku nielen v knihe 🙂

Ak sa vám nepodarí zbaviť sa otravných myšlienok budúcnosti, ktoré sa vás budú snažiť potopiť, napíšte mi  a spoločne ich vyprevadíme z vášho života.

Tvoj darček

Stiahni si zadarmo e-book Výchovné metódy podľa temperamentu dieťaťa