Na krídlach lásky

Veronika Klenová Zíšková

na krídlach lásky bez masky

Život bez masky

je neviditeľnou fóliou nášho každodenného mejkapu. Chráni nás, dovoľuje nám mať postoj odvážneho, ale na druhú stranu zakrýva bôľ duše. Je reč o maske. Tej, ktorá nám dáva odvahu byť silnými hrdinami, hrdinkami dňa. Ale večer prídeme domov, umyjeme si tvár a pozrieme sa do zrkadla. Čo v ňom vidíme?

Zarmúteného človeka, ktorý by rád jednal inak, ale bojí sa reakcie druhých na svoj názor, krivdy, poníženia a pod. Masky majú veľa podôb. Príliš sebavedomý človek, húževnatá workoholička, alebo vysmiata tvár… Ktorá je vaším každodenným spoločníkom a aké masky stretávate okolo seba? Prinášam päť najčastejších druhov masiek, ktoré „nosíme“, môžete sa však nájsť aj vo viacerých z nich. 

 Aký je môj osobný príbeh?

Celý život som bola typ dievčaťa, ktoré túžilo zapadnúť a mať kamarátov, niekam patriť. Nahodila som masku dokonalosti. Upravené vlasy, nalakované nechty, tip top oblečenie. Všetkým som pomáhala, neustále sa usmievala. Na tom nie je nič zlé, máte pravdu. Len keby to, čo som premietala navonok, som mala aj vo vnútri. Tam som kričala o pomoc. 

Bála som sa vyjadriť svoj názor, povedať čo cítim a potrebujem. Bola som závislá na spoločnosti ľudí, nevedela som byť sama so sebou. Keď som badala, že ma mnohí z môjho okolia len využívajú, stiahla sa som sa ešte hlbšie do seba. Prešlo pár rokov, dievča dozrelo, pochopilo. Vďaka práce na sebe v sprievode terapeutov a koučov sa začala mať rada, odhodila masku a stala sa sama sebou

Čo človek získa vďaka svojej maske?

Život bez masky dá človeku iný smer. Otvorí mu vlastné poklady, dary, ktoré v sebe ukrýva. Každý sme výnimočným človekom. Dovoľte si stať sa tým, kým ste sa zrodili.

Akú masku nosíte vy?

Maska sebavedomia

nosí ju človek, ktorý nedostal v detstve dostatok lásky.

Reč tela: prehnaný sebaistý krok, chodí ako páv, hrudník vpred, brada tiahnutá k nebu, pohŕdavý pohľad

Správanie človeka: uráža okolie, kritizuje, slovne útočí kde sa len dá, život je gombička, nemá s ničím problém. Do svojich gest primiešava esenciu nezdravej drzosti a neúprimného optimizmu. Často používa slovné spojenia: „ Jasné, to zvládnem.“ On je ako dieťa, podvedome vstrebáva čo mu vravíte, ale navonok to nedá znať.

Môžete si všimnúť, že takýto človek nemá svoj názor, potrebuje byť neustále stredobodom pozornosti a pritakávanie poslucháča na jeho názory a vyjadrenia. A to je najdôležitejší rozdiel medzi prirodzene sebavedomím človekom a tým s maskou. Dobrý pozorovateľ vníma, že jeho správanie je strojené, až prehnané.    

Čo taký človek cíti vo vnútri: bolesť, samotu, odvrhnutie, strach vystúpiť zo svojho tieňa, byť sám sebou

Ako vieme takému človeku pomôcť:

  • pomalými krokmi ho posúvať vpred, jemne ho vytláčať z jeho komfortnej zóny.
  • asertívnym správaním ho dostať do bezpečného miesta, nekričať, nevyvracať mu jeho názor.
  • zachovajte pokoj, buďte sami sebou. Komunikujte pri takýchto ľuďoch s otvoreným srdcom.
  • pomôže im aj veľké objatie, masáž, alebo voňavá kúpeľ.

Maska dokonalosti

majú ju ľudia, ktorý boli neustále porovnávaný so staršími súrodencami, a mali vnútornú potrebu sa im vyrovnať.

Reč tela: príliš vystretý človek, nezdravo rovný, nevie sa uvoľniť, vidíte napätie v jeho tvári, často má zaťatú sánku.

Správanie človeka: stále hľadá na sebe chyby, nikdy nie je so sebou spokojný, je na seba, ale aj okolie náročný puntičkár. Musí mať vždy pravdu, aby dokázal, že si zaslúži žiť. Nemá nič zadarmo. Všetko si potrebuje krvopotne odpracovať. Bojí sa, že všetkých sklame. Drží v sebe emócie. 

Neprizná, že aj on potrebuje objať, schúliť sa do náruče. Takýto komfort si nedopraje, pretože predstavuje slabosť. A on predsa slabý nie je. Všetkým to tvrdohlavo dokazuje svojimi činmi a oddanosťou. Za to potrebuje uznanie, aby
si bol vedomí svojej vlastnej hodnoty. Celý život čaká na pochvalu najmä od svojich rodičov. Až vtedy si bude istý, že aj on je milovaný a dôležitý. Je ako robot.

Všetko musí byť perfektné. Dokonalé. Nemá s ničím problém, titulovaný ľudia, majú zodpovednosť za svoj imidž, bez pocitov, radujú sa iba na povrchu. Nemá pocit, že robí niečo zlé. Odpája sa od emócií, pretože je to jednoduchšie. Má rodičov, ktorý mu dávajú dokonalú lásku. Je jednotkár. Nevie požiadať o pomoc, často sa ospravedlňuje. Neustále je pod kontrolou. Rád vyzerá sexi a zrovnáva
sa s druhými. Potrebuje byť najlepší.

Čo taký človek cíti vo vnútri: smútok, prázdnotu duše.

Ako mu vieme pomôcť:

  • ukázať mu, že svet nedokonalosti je život. Ubezpečiť ho, že ho ľúbite takého aký je. Ale veľmi pomaly. Oni si svoje chyby nepriznajú tak rýchlo. Akoby ste odlupovali medovník po medovníku z perníkovej chalúpky, ktorá predstavuje jeho dokonalosť.
  • nezabúdajte, že dokonalý človek je veľmi citlivý vo vnútri. Voľte slová bezpečia, a istôt.
  • Dostaňte ho do prítomnosti obyčajnými vecami: zoberte si predmet a opisujte aspoň päť minút jeho výzor, veľkosť, použiteľnosť.
  • Taktiež pomáha vyskákať sa, uvoľniť ramená, v nich sa drží mnoho starostí.

Maska obete

oblieka ju človek, ktorý je stratený sám v sebe, žije z energie niekoho iného

Reč tela: jeho telo vyzerá ochabnuto ako hrozienko, oči veľké, máva upretý uhrančivý pohľad na vás, až vás vie očami prebodnúť. Máva prevažne hnedé lesklé oči. Chodí nesmelo, hlava dolu, zhrbený.

Správanie človeka:  človek sa podceňuje, má nedostatok lásky v sebe, neustále sa ľutuje, je urážlivý, vzťahovačný, mrzutý. Nechce byť sám. Potrebuje stále okolo seba ľudí, je veľkým kandidátom na závislosti rôzneho typu od čokolády po drogy.

Požičiava si často peniaze, je jednoduchšie nič nepotrebovať a nechcieť, bojuje sústavne o pozornosť, odmieta jedlo – trpí podvýživou, je to sladké usmievavé dieťa, začne skoro chodiť a rozprávať, potrebuje, aby sa oň neustále niekto staral, nevie stáť na vlastných nohách a osamostatniť sa. Človek bez cieľa. Chodia neskoro, sú veľmi „ukecaný“, bez priestoru pre druhých na názor, netrpezlivý človek, rád sa stará o druhých viac ako o seba. Nevie čo chce a všetko si berie osobne. Túži byť nekonečným dieťaťom aj psychicky aj fyzicky.

Neustále sa pýta nekonečnými otázkami ako deti, hovorí potichu monotónne. Bojí sa samoty. Navštevuje veľa škôl, kurzov – zberateľ certifikátov, aby bol zaujímavý, a neustále si potrebuje dokazovať, že je múdry. Má problém s prijímaním, má pocit, že má málo. Vyhľadáva zľavy, má neustály problém s nedostatkom.

Čo cíti vo vnútri: úzkosť, menejcennosť, nepochopenie.

Ako mu vieme pomôcť:

  • potrebuje nakopnúť, prerušiť pupočnú šnúru, uvedomiť si svoje potreby, povedať si o ne, pomôcť mu viac dávať ako len prijímať.
  • dynamický šport, dať mu úlohu, aby sa naučil byť zodpovedný. Napríklad: vypestovať kvet a starať sa oň, alebo mu zaobstarať zvieratko.

Maska odmietania života

vzniká už v prenatálnom veku človeka. Vety „Chcem zomrieť, nepatrím sem“ majú v puse často. Nechce sa narodiť, všetko odmieta, jeho hnev sa zdržiava v chrbtici, žena je po pôrode náchylné na laktačnú psychózu, odmieta telesný kontakt, nechce žiť na Zemi.

Reč tela: vysoký človek, dlhé ruky, dlhé nohy, chudý, málo svalovej hmoty. Majú neprítomné oči, sú akoby spali. Často nevníma pri rozhovore s druhým človekom. Je vyletený. Šúcha nohami pri chôdzi. Patrí medzi ľudí so studenými končatinami. Jeho pokožka je úplne biela, bez života. Telo vyzerá, akoby bolo zložené z viacerých kúskov ako bábka.

Správanie človeka:  Neznáša svoje telo. Trpí sebapoškodzovaním, a vyhľadáva adrenalínové športy. Takýto človek je samotár, nezodpovedný bez záväzkov, nedopraje si žiť. Je lakomý na seba aj na druhých. Nemá hranice, nepozná sa – nízke sebavedomie. závidí ostatným ľuďom ich emócie, túži ochutnať život, ale bojí sa. Je emočne chladným. Nepustí vás k sebe bližšie zo strachu, že by ste ho odmietli. A preto to spraví prvý. Je málo uzemnený, nedokáže prijímať. Jeho najvernejší kamarát je počítač (všetko neživé). Nedokáže byť vo vzťahu, pretože jeho srdce je uzavreté zo strachu.

Čo cíti vo vnútri: strach, nepochopenie, mnohokrát ničotu.

Ako mu vieme pomôcť:

  • podporiť ho v cvičení – posilňovňa, beh,
  • byť stromom ( stoj rozkročmo, kolená pokrčené. Predstavujte si, ako sa z vašich prstov na nohách tvoria korene. Tie sa spájajú s koreňmi matky Zeme. Toto spojenie predstavuje slamku. Cez ňu si do tela natiahnete všetky živiny, ktoré organizmus potrebuje na dobitie životných bateriek. Na záver poďakujete a odpojíte sa.)
  • S odmietavým typom človeka je potrebné robiť pomalé kroky, aby ste ho nevyľakali. Naučte ho dýchať, a tešiť sa zo života.
  • Potrebuje prijať život tu a teraz, a nie lietať. Pomáha taktiež masáž tela, kúpeľ, a objatie. Cez objatie cíti svoje telo. Môžete mu pomôcť zmeniť životný štýl.

Maska poníženia

nosia ju ľudia, ktorý sú často ponižovaný, nevedia povedať NIE.

Reč tela: obrovské svaly – nie sú vyrysované, krátky krk, stuhnuté svalstvo najmä na krku, široké ramená a boky, studené kríže – neprúdi v nich energia, majú pevné nohy, oči hlboko až previnilý pohľad,  ženy – telo v tvare hrušky.

Správanie človeka: dobrosrdečný človek, ktorý vám požičia peniaze, keď mu zavoláte aj o polnoci zdvihne vám telefón. Je vŕbou, ktorá počúva všetkých, len ju nik. Je príliš nápomocný, veľmi rád sa stará o druhých. Pre nich spraví všetko, na seba nemá čas. Je obetavý, a často využívaný druhými. Má sklony k sebazničeniu, obeť z každej strany. Je moc empatický, nespokojný sám so sebou, hanbí sa za svoj názor, bojí sa poníženia, je závislý na druhých a ich názore.

Čo cíti vo vnútri: hnev, nespokojnosť so sebou, zlobu na seba.

Ako mu vieme pomôcť:

  • vytýčiť hranice, naučiť ho povedať NIE – rázne NIE,
  • naučiť sa vyjadriť, nájsť samého seba, nájsť odvahu sa prezentovať, dať sa do pohybu.
  • Začať si veriť. Naučiť sa postaviť za seba. Ukázať mu s dôverou, že môže aj on vyjadriť svoj názor.

Vizualizácia na odstránenie strachu

Zatvorte si oči. Predstavte si, že ste kúzelník. Máte v ruke čarovnú paličku. Pred vami stojí predstaviteľ vášho najväčšieho strachu. Napríklad sa bojíte hadov. Vidíte pred sebou obrovského hada.

Namierite naňho paličkou a zmeníte ho na niečo zábavné. Na balónik v tvare hada, a ten následne prepichnete. Buď na sklenenú sochu hada, a tú rozbijete, alebo na ľadovú plochu, na ktorej sa had šmykne.

Otvorte svoju predstavivosť a zbavte sa jednoduchou cestou vašich strachov. Vždy na konci poďakujte sebe, a všetkým vyšším silám za pomoc.