Na krídlach lásky

Na krídlach lásky bez masky

čakry, centrá energie

Nevidíme ich, ale majú veľký vplyv na to, ako sa cítime. Má ich každý z nás. Budem hovoriť o základných, siedmich čakrách, no energetických centier na našom tele je oveľa viac. Poradím vám, ako ich vyladiť, a tým vybalansovať svoje telo a dušu. 

čo je to čakra?

Čakru samotnú si môžete predstaviť ako disk/kruh neustále sa točiacej energie. V strede neho je bod, ktorý treba chrániť. Takže čakry sú inak povedané ochranka pre konkrétnu líniu nášho organizmu. Sú navzájom previazané a spolupracujú. Dodávajú si energiu podobne ako stromy. Keď je niektorá z nich oslabená, dávam nám telo znamenie. Tým je napríklad bolesť hlavy, chrbta, alebo nám vypovedá funkciu vnútorný orgán. Prestavím vám bližšie všetkých sedem. Opíšem kde sa nachádza a s akými cvikmi ju povzbudiť k silnejšej ochrane. Tieto energetické miesta sa dajú nabiť rôznymi spôsobmi – farbou, hudbou, vôňou, dotykom. A taktiež jedlom a životným štýlom. V tabuľke dolu som vypísala vplyvy jedla na rotáciu čakier od najsilnejšie po mierne.

ako strava a jedlo ovplyvňujú čakry

1. Koreňová čakra

Nachádza sa na kostrčovom pletenci. Súvisí so zakorenením sa, prijatím samého seba. Taktiež s bohatstvom a hojnosťou Zeme, neistotou, zodpovednosťou, peniazmi a pocitom neprijatia svojho života. Ako ju podporiť: jesť koreňovú zeleninu, zemské čaje, cvičenie doporučujem najmä posilňovanie dolných končatín (drepy,beh, STROM –jóga). Posilnite si vôľu tým, že si určíte limit v behu napríklad. Kameň: jaspis červený, koral, gagát, šungit, Vôňa: klinček, kardamón, ceder, santal Farba: červená, hnedá, čierna Zmysel: čuch
Pri nedostatku energie v 1. čakre ste oddelený od seba. To znamená, že priveľa rozmýšľate, nedokážete zrealizovať vaše myšlienky. Bojíte sa žiť. Máte problémy sa usadiť. Máte nedostatok vo finančnej oblasti. S prvou čakrou súvisia slabé hranice. Nedokážete povedať NIE. V živote vám chýba cieľ. Len sa tak svetom potuľujete. Pri prebytku energie v koreňovej čakre, máte tendenciu sa prejedať, ste unavený, trpíte nadváhou. A taktiež máte strach zo zmeny. Žijete v neistote a všade vôkol ju hľadáte.
Moje odporúčanie: Začnite si viac veriť, stanovte si cieľ. Začnite pravidelne meditovať a cvičiť. Vyčistite si domácnosť od prebytočných vecí, ktoré vám brzdia hojnosť.

2. sakrálna čakra

Nachádza sa v podbrušku. Je sídlom emócií, najmä strachu. Súvisí s dôverou a ženskou energiou. Ako ju podporiť: odporúčam kúpele chodidiel v morskej soli (nohy do lavóra, 3 – 4 PL soli do teplej vody (vydržať cca. 15min). Jesť teplé jedlá aj nápoje, sušené ovocie, vlašské a kešu oriešky. Skúste viac hýbať panvou, bokmi na rozprúdenie energií v týchto oblastiach. Kameň: karneol, hnedá záhneda Vôňa: jalovec, grep, anýz, zázvor, šalvia myrtha Farba: oranžová Zmysel: chuť Pri nedostatku energie v druhej čakre je človek závislý napr. na čokoláde, cigaretách, a i. Chýba mu radosť, šťava, chuť žiť. Všetkého sa bojí, nemá hranice, rovnako ako som spomínala pri prvej čakre. Človek v týchto energiách často prijíma štatút obete. Vtedy je potrebné takéhoto jedinca vyhodiť z komfortnej zóny. To znamená, že ho nenásilne postrčiť iným smerom, urobiť veci inak, ako je „obeť“ zvyknutá.

Takýto človek pociťuje nespravodlivosť, nedostatok lásky, a preto ju všade navôkol hľadá. Len nie v sebe. Naopak pri prebytku energie v druhej čakre sa stáva človek emočným upírom. Saje energiu, je závislý na sexe.
Moje odporúčanie: začnite cvikmi na rozprúdenie energie v panve (brušné tance). Veľmi účinné je cvičenie dôvery. Vyberte si človeka, ktorému dôverujete na 100%. Spoločne nachystáte malé kúsky jedla – ovocie, čokoládu, oriešky.
Následne vám človek, ktorého ste si vybrali zaviaže oči (ak vám je to nepríjemné, nesiľte sa do toho), a postupne vám vkladá do úst kúsky pripraveného jedla. Tým posilníte dôveru. Ako posledné odporúčanie je, nahrievajte si oblasť ladvín termofórom(gumené vrecúško), alebo niečím teplým. Dodá vám to stratenú silu a zaženie únavu.

3. solar plexus

Pupočná čakra, ktorú nájdete nad pupkom. V jej línii sídli Ego, životná sila, avšak aj vnútorný hnev. Človek s oslabenou treťou čakrou je agresívny, pasívny k životu, chýba mu vôľa, potláča vlastné pocity. Má v sebe mnoho nevypovedaných slov, nahromadených emócií.
Ako ju podporiť: nabíjanie sa na slnku, cviky na brušné svaly, dýchanie do brucha, zbavenie sa hnevov (zoberte balónik, nafukujte doň všetky šteklivé slová, čo vo vás víria dlho, na záver puknite alebo pustite). Kameň: citrín, slnečný kameň Vôňa: baza, harmanček, bergamot, jalovec, grep, myrtha Farba: žltá Zmysel: zrak Pri nedostatku energie v tretej čakre vidíte človeka s nízkou sebaúctou, vystrašeného, pasívneho. Chýba mu vôľa žiť. Je slabý, vyčerpaný. Časté je vyhorenie (burn out), strata ohňa.
Tým nastáva problém s trávením, pretože organizmus stratil tráviaci oheň.
Pri prebytku energie tretej čakry je naopak človek až hyperaktívny, veľmi rýchlo rozpráva. Má tendenciu byť agresívny a všetkých kontrolovať. Snaží sa dominovať nad ostatnými, pije priveľa kávy. Moje odporúčanie: začnite cvičiť najmä oblasť brucha, vhodné sú taktiež cvičenia na upokojenie mysle – jóga, tajči, čhi kung a meditácie (skôr dynamické na pustenie hnevu). Ak máte priveľa energie, robte záklony. Schladia nahromadený oheň v tele. Skúste aj dýchanie cez pootvorené ústa. Alebo ak dokážete vytvoriť z jazyka tzv. rúrku, dýchajte cez ňu studený vzduch. Na pustenie neustálej kontroly, ktorá vás oslabuje, odporúčam cviky s očami – gúľanie dookola, do strán.

4. srdečná čakra

Nájdete ju na hrudníku, oblasť srdca. Súvisí so sebavedomím, sebaúctou, smútkom, ale aj vzájomnými vzťahmi. Ak má niekto nedostatok v srdečnej čakre je kritický k okoliu, vystrašený, potrebuje byť stredobodom, neverí si. Ako ju podporiť: dýchaním do hrudníka, cvikmi na otvorenie hrudného koša. Kameň: ruženín, olivín, avanturín Vôňa: ruža, citrusy, jedľa, materina dúška, muškátový orech, vanilka Farba: ružová (ženská energia), zelená (mužská energia) Zmysel: hmat Pri nedostatku v srdcovej čakre je človek bez empatie, je chladný, osamelý a vyplašený. Je závislý na pochvalách druhých ľudí. Tým si dodáva energiu. Je kritický k okoliu. Myslí si, že je najlepší na svete. Takýto človek sa nemá rád, ale navonok má masku vysokého sebavedomia.
Pri prebytku srdečnej energie je človek žiarlivý, stratený sám v sebe, majetnícky. Nehľadí na potreby druhých. Vidí len seba. Moje odporúčanie: na podporu srdečnej energie je potrebná rovnováha. Je vhodné začať odpustením. Použite túto formulku: Prosím o odpustenie všetkých, ktorým som ublížila. Odpúšťam všetkým, ktorý mi ublížili. A odpúšťam sama sebe, že som ublížila (tu môžete uviesť aj mená). Toto cvičenie robte sami so sebou v prázdnej miestnosti, alebo v prírode. Môžete zvoliť možnosť písania listu: zoberte papier a pero, vypíšte všetky odpustenia, následne list spálte. Poďakujte.

Na posilnenie energie srdca sú vhodné predklony, modelovanie z plastelíny alebo keramiky.

5. krčná čakra

Jej domov je v oblasti štítnej žľazy. Súvisí s komunikáciou, slovami, prejavom vlastného ja. Jej nedostatok sa prejavuje strachom vyjadriť svoj názor, a naopak prebytok energie ukazuje koktanie, a príliš urečnený človek. Ako ju podporiť: záklonové cviky hlavy – z jógy spomeniem rybu. Kameň: Akvamarín, Angelit, Celestinit, Larimar Vôňa: bazalka, rozmarín, mäta, eukalyptus Farba: bledomodrá Zmysel: sluch
Pri nedostatku energie v piatej čakre sa človek bojí čokoľvek povedať, má strach prehovoriť na verejnosti. Bojí sa názoru druhých. Málo si verí. Nedovolí si duchovne a duševne vyrásť. Zostáva stále vo svojej istote.
Pri prebytku energie krčnej čakry sa môže u človeka prejaviť koktanie, alebo príliš veľa rozpráva. Takýto jedinec nedokáže druhého počúvať. Moje odporúčanie: čítanie nahlas, je potrebné počuť svoj hlas. Spievanie je tiež krásny koníček, ktorý pomôže otvoriť krčnú čakru. Taktiež hranie na flautu púšťa von vaše potlačené energie v piatej čakre.

Odporúčam trénovať rozprávanie na verejnosti, alebo sa viac púšťať do rozhovorov, ktoré nie sú príliš komfortné. Dodá vám to sebavedomie, a budete si viac istý sami so sebou. V neposlednej rade je vhodné vykričať sa. Nemyslím na niekoho nakričať 

6. intuícia, tretie oko

Nachádza sa medzi obočím. Vypovedá o dôvere vo vnútorné vedenie, intuícii. Nedostatok energie súvisí so zlým zrakom, poruchám pamäte. Prebytok spôsobuje nočné mory, silné ego, alebo halucinácie.
Ako ju podporiť: trénovanie intuície – všetky cviky na aktivovanie mozgu. Kameň: lapis lazuli, Sodalit, ametyst Vôňa: škorica, kadidlo, yzop, medovka Farba: tmavomodrá, fialová Zmysel: vnútorný zrak Pri nedostatku energie v šieste čakre má človek zlý zrak, poruchy pamäte a nedokáže plánovať budúcnosť. Nemá predstavivosť a bolesti hlavy.
Pri prebytku energie v treťom oku mávajú ľudia nočné mory, silné ego. Moc sa kontrolujúci človek s občasnými halucináciami. Nepočúva svoj vnútorný hlas. (to znamená, že nedokáže veriť, nechce veriť vo vyššiu silu – skôr sa bojí v Boha veriť).
Moje odporúčanie: cvičenia na posilnenie očných svalov, môže to byť čokoľvek. Ja robievam následovné: zapálim si sviečku a pozerám do nej bez mrknutia, kým mi nezačnú tiecť slzy. Toto cvičenie je pre oči balzám. Oči sú viac prekrvené, a vaša myseľ sústredenejšia. Ak nemáte čas na sviečku, zahľaďte sa na pár minút do diaľky. Je to dosť podobné.
Taktiež odporúčam čítanie 3D obrázkov (obrázky skryté v kresbe). Mne sa ich podarilo získať v knižnici, keď by sa vám ich nepodarilo nájsť, napíšte, pošlem vám mailom. Na energetickom vzdelávaní ich učím ľudí aj čítať. Ďalším cvičením je prikladanie si svetla z lampášika na oblasť tretieho oka.

7. korunná čakra

Nachádza sa na temene hlavy. Je predstaviteľkou napojenia sa na vyššiu energiu, otvorenie sa, pochopenie, viera. Jej nedostatkom je následok nedôvery vo vyššiu moc, apatia, problémy s učením.
Ako ju podporiť: meditáciou, alebo výstupom na vysokú horu. Kameň: Pyrit, Krištáľ Vôňa: kadidlo, levanduľa, santalové drevo, bazalka, škorica Farba: Biela, zlatá Zmysel: všetky zmysly Pri nedostatku energie v korunnej čakre sa v človeku prejavuje ľahostajnosť, apatia, problémy s učením. Nedôveruje vo vyššiu moc, v Boha. Pri prebytku tejto energie sú ľudia často odpojený od tela (géniovia). Človek pociťuje zmätenosť, nevie sa zaradiť do spoločnosti. Žije vo svojom svete.
Moje odporúčanie: je potrebné človeka v liečení siedmej čakry upokojiť, dostať ho do tela. Cvičenie, pri ktorom bude pociťovať svaly – beh, drepy, kľuky. Hlboké dýchanie upokojí nervový systém. Vhodná je jóga, a meditácie. Takýto človek bude mať problém dostať sa do meditačnej roviny. Preto je potrebné začať najskôr s dýchaním, a fyzickým cvičením. A udržať ho v prítomnosti. Často v mysli ulietavajú do minulosti alebo budúcnosti.
Skúste cvičenie: vyberte si predmet, a päť minút o ňom v kuse rozprávajte – aký je (ťažký, chladný, veľký, tvrdý), z akého materiálu, na čo sa používa. Rozprávajte to tak, akoby ste daný predmet opisovali slepcovi.

mudry(prstová jóga) pre každú čakru jedna. v každej vydržte min. 20 minút

aká je výhoda byť čakrovo zharmonizovaný?

Ak si to zhrnieme, keď ste zakorenený v pevnom základe v prvej čakre, ste schopný uvoľniť vaše emócie v druhej čakre. Vytvoriť si potrebnú životnú energiu do každodenných dní v tretej čakre. Vtedy viete, že dokážete všetko, čo si zaumienite, pretože vnímate silu vášho sebavedomia vo štvrtej čakre. V piatej čakre duševne rastiete, pretože sa už nebojíte pustiť všetky slová, názory a priania. Tým dokážete byť otvorene napojený na vašu vnútornú navigáciu v šiestej čakre. V sedmičke máte podporu Boha a vyšších energií. Ten vás vedie, a vy mu to dovolíte. Púšťate kontrolu.

Harmonizácia čakier podporuje zdravie, zvyšuje energiu a obnovuje stratené sily. Ak vás zaujal svet čakier, nahliadnite pod povrch čakrového kráľovstva. Na kurze Šťastnej sedmičky učím tri spôsoby sebaliečenia si čakier. A mnoho iného.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *